İş arama

Bir işe mi ihtiyacınız var? Eğer varsa, internette şansınız oldukça yüksektir. Şöyle ki, iş ilanları web siteleri veya yerel gazete istihdam bölümlerini kullanabilirsiniz. Bir iş ararken bunları kullanmak çok güzel yaklaşımlar olsa da, iş ilanları web siteleri ve yerel gazeteler ile birlikte kullanmanız gereken başka bir araç daha var. Bu araç bir şirket web sitesidir.

Son teknolojiye dayalı günümüz toplumunda, birçok işletmenin online web sitesi var. Aslında, işletmelerin birer web siteleri olması bir şekilde zorunluluk haline geldi. Hatta yerel olarak sahip olunan ve işletilen işletmelerin online web sitelerini kullanarak başlamaları kendi avantajlarınadır. Biz genellikle işletme web sitelerini müşteri açısından düşünmemize rağmen, onları bir de iş arayan olarak kullanımı sizin için de düşünebiliriz. Konu hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız okumaya devam etmelisiniz.

Daha önce de belirttiğim gibi, bölgenizde veya çevrenizde açık iş bulmanıza yardımcı olmak için online iş ilanları web siteleri ve yerel gazete istihdam bölümlerini kullanabilirsiniz. Bu kaynaklar güzel olsa da, onların içerdiği bilgilerin sınırlı olduğunu göreceksiniz. Bu genellikle en sık gazete istihdam reklamları ile zamanda sınırlı olur. Tabii ki, siz hala devam edip özgeçmişinizi sunabilirsiniz ya da hakkında çok şey bilmediğiniz bir pozisyon için iş başvurusu yapabilirsiniz, ama zamanınızı boşa harcayıp bitirebilirsiniz. İş bulma konusunda ciddi iseniz zamanınızın boşa harcanmasını istemezsiniz.

Online veya baskılı olarak listelenmiş bir iş ilanının sahip olduğu şirketin adını almak mümkün ise, bu şirket adını kullanarak standart bir internet araması yapın. Standart bir internet aramasıyla bu şirketin belirtildiği web siteleri açılacaktır. Çoğu zaman standart bir internet araması o şirketin online web sitesine bağlantı sağlar. Bu web sitesi ki, eğer ona rastlamanız mümkün olduysa bilgi hazinesi demektir.

İncelediğiniz şirketin online web sitesi ki, bunu siz istemelisiniz ve öncelikle iş ya da kariyer hakkında herhangi bir bilgi var mı yok mu diye aramalısınız. Bu bölüm, eğer öyle bir bölüm varsa, şu anda bölgenizdeki açık pozisyonlar hakkında daha fazla bilgi almanızı sağlayabilir. Geleneksel bir iş ilanından farklı, örneğin; maaş ve iş gereksinimleri gibi daha detaylı bilgi bulabilirsiniz. Aslında online iş başvurusu veya özgeçmişinizi sunmanızın mümkün olduğunu göreceksiniz!

Aynı zamanda bir kariyer ya da iş bölümü aramaya ek olarak web sitesini genel olarak da incelemelisiniz. Perakende alanında kariyer arıyorsanız, şirketin web sitesini incelerken perakende satış yerleri olabilir ki, burada hangi tür ürünleri sattıklarının yanı sıra hangi tür müşteri hedefleri olduğunu görebilirsiniz. Bu iş ilanının online veya yerel gazete üzerinden başvurmanızda hangisinin daha kolay olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir. Örneğin; Arayıp bulduğunuz şirkette yetişkinlere yönelik eğlence ürünleri satışında uzmanlaşmış yeni açılmış bir pozisyon buldunuz. Eğer bu durumda ve bu ortamda çalışmaktan rahatsız olmayacağınızı düşünüyorsanız başka biri harekete geçmeden hemen harekete geçin.

Söz konusu şirketin, sizin çalışmak istediğiniz bir şirket olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmanın yanı sırasında ve sonrasında sizin avantajınıza şirket web sitesini kullanabilirsiniz. Eğer bir iş görüşmesi için temas sağladıysanız şirketin web sitesinde tutulan bilgiler sizin için daha iyi yardımcı olabilir. Bu sizin düşündüğünüz iş görevleri veya şirketin hangi tür çalışanları aradığına dair bir fikir verebilir.

Yukarıda belirtildiği gibi, resmi olarak özgeçmişinizi ya da iş başvurusunu yapmadan önce şirketin web sitesini incelemek için zaman ayırmanızın bir dizi yarar olduğunu gördük. Bu sürecin özelliklerinden biri, çok fazla zaman almamasıdır. Bu nedenle sadece yararlanabilir bir eylemdir.